Synapki

O góralce, która przekuła swoją pasję do rękodzieła w świat Synapek!

Dziś zapraszam Was na spotkanie z inspirującą Agatą, która tworzy z pasją wyjątkowe zabawki bukowe – Synapki.

“Jestem mamą trzylatki- najukochańszej dziewczynki pod słońcem. Mieszkam w bajecznej spiskiej wsi, nad rzeką Białką, wśród pól, lasów i gór.

Tworzenie sprawia mi wielką satysfakcję. W dzieciństwie szyłam ubranka dla lalek, z mamą i siostrami budowałam dla nich kartonowe domki. Malowałam koszulki, szyłam torby i poduchy, uwielbiam do dziś dawać własnoręcznie wykonane prezenty i kartki. Wreszcie, dzięki mojemu mężowi – wpadłam na drewno. Mąż też nauczył mnie obsługi maszyn do obróbki drewna. Uparłam się na buk, ponieważ jest według mnie najpiękniejszy. Jest też twardszy i nieco cięższy od sosny, a po dokładnym szlifowaniu mam pewność, że żadne drzazgi nie powstaną. Oczywiście, jest też trudniejszy w obróbce.

Od jakiegoś czasu jestem producentem edukacyjnych zabawek z drewna. W projektowaniu pomaga mi wiedza zdobyta w trakcie studiów, praktyka w szkołach specjalnych, literatura oraz obserwacje własnego dziecka. Każdy projekt jest wykonany ściśle według wymogów UE, dzięki którym mogę dać dzieciom bezpieczne produkty.

Każda zabawka wykonywana jest ręcznie, od heblowania po malowanie. Drewno pochodzi z gorczańskich lasów, a jego pozyskiwanie jest kontrolowane i zrównoważone.

Synapki

Trudno powiedzieć, czy mam jeden, przewodni motyw w projektowaniu. Na pewno dużo zależy od córki. Obserwuję jej zainteresowania, zmieniające się potrzeby i tempo rozwoju, jak każdy rodzic. Przy jedynaczce jest to chyba łatwiejsze, prawda?

zabawki drewniane, zabawki jedzenie, zabawa w jedzenie

Inspirację stanowi dla mnie także otoczenie – mnóstwo zwierząt,trochę tradycji, masa wspomnień z własnego dzieciństwa. Obserwuję także, oczywiście, zmiany i trendy w sposobie wychowywania dziecka.

drewniany grzybek

Moim ulubionym produktem jest torcik kreatywny – zbudowany z dwóch warstw ciasta, czekoladowego oraz dwóch warstw kremu.  Wygląda trochę jak sorter, jednak jest on o tyle wspanialszy, że dzieci same mogą wykonywać ozdoby do każdego kawałka. Z modeliny, ciastoliny, masy solnej, z papieru – to wszystko zależy od kreatywności dziecka.

zabawki drewniane, zabawa w jedzenie, zabawki jedzenie

Taka zabawa wspomaga rozwój motoryki małej, tak ważnej przy nauce pisania. Angażuje równocześnie kilka osób, dziecko może bawić się z mamą, tatą i bratem. Malowanie i dekorowanie kawałka takiego tortu sprawia przyjemność nie tylko najmłodszym.

Pomysłów na pomoce i zabawki dla dzieci mam wiele i przekuwam je w czyn! Od projektu do realizacji droga jest wieloetapowa- próby, badania, poprawki. Przygotowując kolejne produkty, chciałabym dać dziecku jak najwięcej możliwości wyboru – co do koloru, układu i może nawet kształtu.

terapia ręki, chwyt pęsetowy, drewniany jeżyk, motoryka mała

A lada dzień otwieram sklep internetowy Synapki, do którego serdecznie zapraszam wszystkich czytelników Czyste Dziecko!”

To była niezwykła przyjemność poznać Agatę, a tymczasem wspólnie przygotowujemy konkurs Czyste Dziecko , który niebawem wystartuje na Facebook!

Mamy nadzieję że weźmiecie w nim udział!P.S. A tymczasem rozgośćcie się u mnie na blogu i poznajcie równie inspirującego rzemieślnika- Woodmakera- tworzącego pomoce Montessori.