Zaznacz stronę
nauka o ptakach

 

Mały ornitolog

Moja Mama jest pasjonatką ornitologii od lat dziecięcych- wiem że już jako dziecko, chadzała ze swoim ojcem po lesie i obserwowała co się dzieje w koronach drzew. Później chodząc ze mną po parkach i borach, pokazywała mi rozmaite ptaszydła przedstawiając ich nazwy i zwracając uwagę na typ śpiewu. Przyznam że trochę tego wówczas nie doceniałam- wydawało mi się to takie zwyczajne- ot moja Mama jak zwykle opowiada mi kolejną historię o otaczającym mnie świecie- dopiero później zauważyłam ze są różne typy Mam i że ta moja- była wyjątkowa w tym względzie <3 Pamiętam jednak te spacery i dziś wspominam je z rozrzewnieniem jako te najlepsze chwile dzieciństwa.
Pamiętam jedno specjalne wydarzenie, gdy bardzo mocno zetknęłam się z podniebnym światem. Jako szkolniak byłam z moja klasą w kinie na filmie francuskiego producenta Jacquesa Perrina  “Makrokosmos”- to był hit! Czułam się wtedy jak mały ptaszek, który podąża za rozmaitymi kuzynami-ptakami i wraz z nimi obserwuje nasz przepiękny glob. Widziałam jak ptaki drapieżne planują polowanie na gryzonie, jak wyglądają ptasie gody, zobaczyłam że są ptaszki które lubią tańczyć, że są takie które nurkują, zauważyłam całą paletę kolorów na piórach wielu z nich… cudowne wrażenia!

Moja córeczka jeszcze nie zadaje pytań, więc jak dotąd nie przekazałam jej całej obfitości miłości do ptaków 😉 , którą otrzymałam w spadku od Mamy, ale gdy pracowałam z dziećmi zawodowo, to w temacie ornitologii odwiedzałam wraz z nimi Ptaszarnię, mieszczącą się w miejskim Zoo.
W naszym podmiejskim lesie Barbarka- mieści się Szkoła Leśna, a obok niej jest wiele tablic edukacyjnych, drewnianych klocków do rozwiązywania przyrodniczych łamigłówek- to wszystko warto pokazywać swoim maluchom, gdy pytają o świat ptaków. Ja tylko czekam na ten czas, gdy córeczka do tego dorośnie 😉
Wasze dzieci na pewno zadają Wam mnóstwo pytań dotyczących otaczającego nas świata🌎. Ciekawa jestem Waszych doświadczeń dotyczących tego jak wspieracie Wasze dzieci w poznawaniu świata ptaków🐦.
Z jakich pomocy korzystacie, jakie aktywności proponujecie, co robicie w tym temacie na świeżym powietrzu, jakie szczególne miejsca odwiedzacie?

 

Nauka o ptakach dla dzieci

Wiem od innych Rodziców, że w Ustroniu jest Leśny Park Niespodzianek, gdzie na żywo można zobaczyć wiele gatunków dzikich ptaków. 🙂 O określonych godzinach można zobaczyć pokaz lotów niektórych z nich. 🙂 Są tablice tematyczne, sokolarnia i sowiarnia. Poszukajcie w swoich miejscach zamieszkania ogrodów zoobotanicznych- może goszczą u siebie jakieś ciekawe gatunki ptaków!

Ręcznie rzeźbione i malowane modele ptaków, odwzorowane w skali 1:1, znajdziecie w fantastycznej firmie polskiej Puls-Art. Poza tym w ich ptasiej ofercie znajdziecie: maski, które dzieci mogą założyć i spróbować wczuć się w rolę swojego ulubionego leśnego grajka (znajdziecie u nich: dzięcioła, ziębę, szczygła, sowę błotną, sokoła, modraszkę, bielika i puszczyka), licencjonowane ilustracje ptaków: Krukowatych, Sów, Śpiewających, Szponiastych, Wodnych, Dzięciołów.

Jeżeli chcielibyście posłuchać cudownych leśnych śpiewaków, jednocześnie ucząc się ich wyglądu i nazw możecie skorzystać z przepięknych nagrań tutaj -> głosy ptaków.

Skoro Montessori to i karty trójdzielne – ptaki <- plik do pobrania od Miriam z bloga Moje Montessori (mała errata: wkradł się błąd w kartach u Miriam- jako kopciuszek występuje samiec pleszki zwyczajnej).

To taka moja mała lista, do której sama powrócę, jak moja Córeczka zacznie pytać o ptaszydła 😉 Ciekawa jestem jakie Wy macie sposoby na pokazywanie swoim dzieciom świata ptaków, aby mogły z radością wcielać się w Małych Ornitologów.

A tymczasem pozostając w świecie przyrody, zapraszam Was do mojego poprzedniego wpisu o truskawkach- znajdziecie tam -> obraz botaniczny DIY <- do pokoików Waszych dzieci.