Artykuł powstał we współpracy z marką Isani Handmade

Adam Słodowy – majsterkowanie

 

Adam Słodowy to popularyzator majsterkowania w czasach PRL. Wszystkie dzieci znały jego słynny program TV „Zrób to sam”. Dzisiaj chciałabym zachęcić nas wszystkich- także samą siebie – do powrotu do takiej formy aktywności rodzinnej.

Mojemu Mężowi, na hasło majsterkowanie, przychodzi na myśl piękna przygoda z Tatą, kiedy to wspólnie z rodzeństwem pomagali Rodzicowi, zakładać blachę dachową na swój rodzinny przybytek- dom na pięknej polskiej wioseczce, z małą ilością mieszkańców, lecz znakomitą ilością hektarów pięknych pól i łąk.

Mnie przypominają się chwile gdy samodzielnie zakładałam łańcuch na zębatkę swego roweru, czy gdy naprawiałam wtyczkę lampki, która wedle starszego systemu, miała rozkręcaną wtyczkę, a wewnątrz metalowe łączniki, w które wkręcało się kabel, a właściwie jego metalowe przewodniki prądu (oczywiście i dziś takie dostaniecie, ale raczej się ich nie stosuje w milionach). Nie brzmi to nazbyt profesjonalnie, bo opisuję Wam tę wtyczkę tak, jak sama ją „rozumiałam”, ale pamiętam te szczegóły tak wyraźnie z jednego prostego względu- majsterkowanie przy tej wtyczce było dla mnie niesamowicie wciągającym zajęciem, które pochłonęło mnie wówczas bez reszty– do tego stopnia, że mój mózg ma to wspomnienie zarejestrowane tak dokładnie, aż po dziś dzień.

Ćwiczenie motoryki małej

 

Majsterkowanie ćwiczy precyzję ruchów, pozwala dziecku skupić się na czynności która na nie oczekuje, wyłączając się całkowicie z innych myśli i aktywności. Jest wspaniałą metodą na wyciszenie, uspokojenie. Pobudza do logicznego myślenia– czy to tutaj pasuje? Czy to jest w stanie połączyć się z tamtym? Dziecko otrzymuje materiał, który sam informuje o błędzie – jeśli coś jest źle dopasowane to po prostu „nie wejdzie” lub będzie zbyt wąskie. Ponadto dziecko może poczuć się kreatorem, twórcą– majsterkując jest w stanie stworzyć „coś”- może to będzie po prostu śrubka pasująca do nakrętki, ale może być i własnoręcznie wykonana zabawka.

Majsterkowanie może przybierać także większą skalę. My u początku wiosny, całą rodzinką wybraliśmy się do własnego ogródka i w trójkę majsterkowaliśmy tworząc pierwszy wspólny inspekt do naszego ogródka– jest to taki „pojemnik” służący np.: do uprawy roślin jadalnych, który fajnie się sprawdza w niewielkich ogródkach, a także tam gdzie gleba jest mniej żyzna.

W naszym rodzinnym mieście jest także swoisty otwarty zakład stolarski, do którego zjeżdżają całe rodziny, aby majsterkować na najwyższym poziomie- tam można tworzyć razem z dziećmi [sic!] całe meble!

Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam pomoc, która przyda się Wam aby wprowadzić swoje dziecku już od maluszka, w świat majsterkowania.

Prowadzę na Facebooku grupę sprzedażową Montessori bazar Polska. Mam ten przywilej obserwować działania tej społeczności od strony administratora. Zauważyłam, że wielu rodziców interesuje się wkręcanką ze śrubami. Był to dla mnie wspaniały znak czasu- wracacie do majsterkowania! Jak wielkie emocje mi dopisują, gdy widzę, że rodzicielstwo zmierza w tak wartościowym kierunku- przyznacie, że jest to aktywność, o której zdawałoby się, świat zapomniał- a tu niespodzianka! Wcale nie! Tak wielu rodziców, szuka tej aktywności na własną rękę, aby wrócić do starych zabaw, dziś ze swoimi pociechami. Pewnie wspominają oni, ze swych lat dzieciństwa te wspaniałe chwile przy kawałku drewna czy pracy w warsztacie swych ojców- i dziś sami chcą uczyć tej aktywności swoje maluchy.

Dlatego chcę Wam dzisiaj dać jako pomoc- pierwszą aktywność z małymi majsterkowiczami.

Zabawki do majsterkowania

 

Zapraszam Was do zapoznania  z cudowną twórczą mamą Anetą Łapką, która stworzyła zabawkę do majsterkowania. Sama spędza popołudnia ze swoją córką korzystając z tej świetnej zabawki.

Zestawy jakie skomponowała są imponujące!
Dziecko może zapoznać się z działaniem śrubokręta– tu liczy się precyzja, aby trafić narzędziem w samo serce śrubki.

 

Jest także możliwość zapoznania się z działaniem klucza- tutaj dziecko musi zauważyć te niewielkie „ząbki” na obwodzie śruby, aby działania z kluczem mogły zakończyć się pozytywnym finałem.

Słynny imbus- wspaniale wyćwiczyć jego działanie już w dzieciństwie– ileż to mebli np.: ze znanej szwedzkiej sieciówki meblarskiej, przyjdzie naszemu dziecku skręcać w swoim żywocie, za ich pomocą? Nikt tego nie wie, ale może się zdarzyć!

I nakrętki „ze skrzydełkami”, które noszą równie wdzięczną nazwę jak to moje określenie- motylki! Nazwa ta pewnie się spodoba i małym miłośnikom przyrody 🙂 fajnie będzie zaskoczyć małego przyrodnika, że nie tylko ulubiony owad nosi tę nazwę.

Warto abyście sami przypomnieli sobie swoje ulubione zabawy z narzędziami warsztatowymi i zapoznali z nimi swoje pociechy. Nowa forma aktywności, zawsze jest w cenie, gdy w grę wchodzi walka z nudą lub rozkojarzeniem.

 

Fartuchy do warsztatu

 

Zapraszam Was dzisiaj także po fartuszki do majsterkowania przy drewnie w warsztacie lub przydomowym garażu.

To jak? Zaplanujecie sobie jakąś aktywność majsterkowiczów w najbliższy weekend? My planujemy trochę porzeźbić– ostatnio chodzi za nami połączenie majsterkowania z twórczością artystyczną.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Aneta Łapka

Aneta Łapka

Isani Handmade

Twórczyni marki Isani Hadnmade, w której dostaniecie pomoce do majsterkowania widoczne na zdjęciach w artykule i wiele wiele innych.

Adrianna Złoch

Adrianna Złoch

Czyste Dziecko

Autorka tego bloga i twórczyni marki Czyste Dziecko, w której otrzymacie fartuszki do majsterkowania dla całej rodziny. Odwiedźcie powyżej zakładkę Sklep i kupcie swoje fartuchy do prac ręcznych.